top of page

Logo Tasarım Çalışmaları

Minimal, hikayesi olan, modern, dikkat çekici ve akılda kalıcı tasarımlar hazırlanmaktadır.

Logo Tasarımı

Logo Tasarımı Nedir?

Logo Tasarımı kurumunuzu veya markanızı evrensel olarak simgeleyen çizgi, şekil ya da resimlerle meydana getirilmiş işaretlerin veya işaret bütünlüğünün tamamı olarak nitelenmektedir. Bir diğer anlatım ile ürün, hizmet, marka, oluşum ya da bir kuruluş isminin akılda kalıcılığını sağlamak için kullanılan yazı, çizim, ikon veya sembollere verilen genel isimlerdir.


Bu alanda tasarım yapan sanatçıların da diğer sanatsal alanlarda olduğu gibi profesyonellik ve uzmanlık gerektiren şartları vardır. Günümüzde herkes logo çalışması hazırlayabilir ve çizebilir. Lakin hazırlanan ve ortaya çıkan çalışmanın profesyonel ve kullanılabilir düzeyde olması gerekmektedir. Amatör hazırlanmış logolar kurumunuzu ve markanızı ifade etmekte olumsuz sonuçlar doğurabilir. Başarılı tasarlanmış profesyonel logo çalışması, markanızı ve kurumunuzu doğru ifade etmek için tercih etmeniz gereken bir yöntem olmalıdır.

Dijital Tasarım Atölyesi | Herkeseyardım, 2010 yılından bu yana yaptığı çalışmalar ile freelance ve uzaktan çalışma şekli ile online logo ve amblem tasarımı hazırlamaktadır. İncelemiş olduğunuz sayfada yer alan çalışma örneklerimiz ve referanslarımız burada sunduklarımızın sadece bir kısmıdır.

Şu ana kadar 1000’den fazla şirket ve firma logo ve amblem çalışması hazırlamış bulunmaktayız. Aynı zamanda amblem ve logo patent süreci boyunca da destek sağlamaktayız.

Profesyonel Logo Tasarımı

Bu çizim özgün ve, düzgün çizim hatlarına, aynı zamanda simetriye sahip, keskin ve anlaşılır bir yapıda olmalıdır. Sonraki önemli bir etken renk kullanımı ve renk seçimdir. Yanlış yapılan renk seçimleri oluşturulan kurumsal kimlik çalışması ve iletişimine direkt etki eden faktördür. Logo tasarımında kullandığınız renkleri kurum kimliği içerisinde de kullanmanız durumunda renk sürekliliği oldukça büyük önem arz etmektedir.

Logo çalışmasında kullanılan renklerin pantonecmykrgb, ve hex kodu olarak karşılıklarının aynı değerde olmasına dikkat etmelisiniz.

Kullanılan renk ve sürekliliğinin sağlanması durumunda, markanın kurumsal renginin marka ile bütünleşmesi sağlanabilir.

Bu sayede mevcut hedef kitleniz ve müşterilerinize, sadece doğru renk kullanımı ile çağrışım ve anımsama yapabilmeniz mümkündür.

Çalışmada kullanılan tipografi (harf – marka ismi yazılışı) tasarımı da markanız için özgün olarak hazırlanmalıdır. Tipografi çalışmasının logo ile birlikte kullanımında uyum içerisinde olmalıdır.

Logo tasarım çalışmanızı bir bütün olarak ele aldığımızda global kullanım standartlarının tamamına uymalıdır. Baskı ve uygulama aşamalarında sorunsuz olarak mevcut görüntüyü yansıtıyor olabilmelidir. Logonuzu büyütüp veya aynı oranda ölçeklendirme yaparak küçük halini kullanmanız durumunda görsel formunda bozulmalar olmamalıdır.

*Yukarıda yer alan olması gereken standartları baz aldığımızda şunları dile getirebiliriz. Bir logo ve amblem çalışması, marka yada projenin vazgeçilmeyecek derecede önemli ana unsurudur. Çünkü markanızın hayatı boyunca ona eşlik edecek ve tüm başarılarınızı tek başına taşıyacak ve simgeleyecek görsel formdur.

Bu nedenle hazırlanmış  çalışmanın kurumsal ve profesyonel olması son derece önemlidir. Hatalı ve amatör tasarlanmış logo çalışmaları markanıza uzun vadede olumsuz yönde etki etmektedir.

Kurumsal Logo Tasarımı

Günümüz teknolojisi ve ulaşım kolaylıkları ile insanlar artık kendilerine binlerce kilometre uzaklıktaki markalardan ürün, danışmanlık, hizmet satın alabilme kolaylığını sağlıyor. Markalar kendi sektörlerinde farklılık sağlayabilmek ve pazar paylarını yükseltebilmek için kurumsallaşarak doğru reklam kanallarını kullanıyorlar.

Bu sayede kendilerine yüzlerce kilometre uzaklıktaki müşterilere ulaşıp satış yapabiliyorlar. Markanın veya şirketin kurumsal bir duruş sergilemesi için kurumsal logo tasarım çalışması gereklilik halinde oluyor. Ürün veya hizmetin doğru konumlandırılması ve anlatılması halinde başarılı satış rakamları elde edilebiliyor.

*Profesyonelce tasarlanmış çalışmaların markaya sağlamış olduğu pozitif etkileri şu şekilde sıralayabiliriz. Hedef kitle üzerinde güven algısının oluşturulması. Müşteri ile marka veya ürün arasında duygusal bağ kurma. Markanın logosunu ve isminin akılda kalıcılığını sağlayabilme gücü.

Yanlış tasarlanmış, çalıntı, stock, hazır logo ve amblemler markanızı müşteriler karşısında olumsuz olarak etkileyebilmektedir.

 

Kurumsal logo tasarım çalışması, markanın kurumsallaşmaya yönelik atacağı ilk adım olarak gösterilebilir.

Aynı zamanda yanında beraber oluşturulacak iletişim standartları ile kurumsal şirket olma yolundaki temeller atılmış olunur.

Logo Tasarımı ve Kurumsal Kimlik İlişkisi

Kurumsal Kimlik Çalışması bir marka veya şirketin markalaşma sürecinde oluşturduğu ve uyguladığı iletişim materyallerdir. Bunların arasında birden fazla evrak, iletişim biçimi, görsel kimliği oluşturacak kurallar ve logo kullanım standartları yer almaktadır.

Logo ve Amblem kurumsal kimlik tasarım çalışmasında önemli bir yer teşkil etmektedir. Şirketler ve markalar kurumsal kimlik tasarımına sahip olabilmek için daha öncesinde bir logo çalışmasına ihtiyaç duymaktadırlar. Hazırlanan logo çalışmasının ardından kurum kimliği çalışması yapılabilir.

Global ve ulusal markaların logo tasarım örneklerini incelediğinizde tüm tasarım kuralları yer almaktadır. Kullanım şekli, renk bilgileri, baskılı uygulamalarda uyulması gereken kurallar gibi.

Logo Çeşitleri ve Türleri

Logo Çeşitleri iki  farklı tasarım alanında ele alınmaktadır. Bunlar yazısal olarak nitelendirilen Logotype ve Amblem şeklinde olarak anılan çalışma türleridir. Logotype çalışmaları marka isminden oluşturulan kuruma yönelik hazırlanmış özgün yazı tipleri ile yapılır.

Hazırlanılan çalışmaya göre negatif alanlar kullanılarak içerisinde sembollerde oluşturulabilir. Bu çalışmalara örnek olarak Dell, Coca cola, Fedex markalarının kullandıkları Logotype tasarımları gösterilebilir.

Ayrıca profesyonel  tasarım örnekleri ve çalışmalarını bu bağlamda detaylı olarak incelemek gerekir. Amblem, Sembol bazlı tasarımlar ise markanın faaliyet gösterdiği alan yada markanın hikayesi baz alınarak tasarlanır.

İçerisinde görsel mesaj taşıyan aynı zamanda bunu iletebilen tasarımlardır. Her iki çalışma türünün de kendine göre artıları yada eksileri vardır.

Başarılı olarak hazırlanan bu tarz tasarımlara veya kurumsal çalışmalara örnek olarak, Apple, Nike, Wolksvagen logoları gösterilebilir.

 

***Çalışmanızın hangi türe bağlı kalarak tasarlanması konusunda kararsız durum içindeyseniz, bizden destek alabilirsiniz.***

Logotype


Bu tarz çalışmaların genel ve belirgin özelliği sadece marka ve şirket isminden oluşturulmasıdır. Çalışmaya ek olarak sembol, çizim, icon tarzı ek yardımcı görseller dahil edilmez.

Bu tarz logo tasarım örnekleri için Samsung, Huawei, markalarının kullandığı logotype çalışmalarına bakabilirsiniz.

Sembol


Sembol şeklinde tasarlanmış logo türlerine verilen isimdir. Karmaşık olmayan ve keskin tasarım hatlarına sahiptir. Sembol logo şekillerinin genel özellikleri basit ve kolay anlaşılabilir yapıda olan görsel formlardır.

 

Amblem


Amblem tasarımı belirli sınırlar içerisinde olan genel olarak isim ve şeklin bu sınırlar içerisinde yer aldığı görsel formlara verilen isimdir. Amblem çalışmalarını genel olarak eğitim kurumları, spor kulüpleri kullanmaktadır.

bottom of page