top of page

Basılı veya Dijital Çalışmalar

Ürün yelpazesi veya hizmetleri tanıtabildiğiniz özgün tasarımlar.

Katalog Tasarımı ve Dijital Baskı

Katalog Tasarımı Nedir?

Katalog tasarımı bir marka ya da firmanın ürünleri ve hizmetleri hakkında detaylı bilgi içeriğine, ürün fotoğrafları ile birlikte yer verilmiş olan basılı materyallerdir.

Katalog Tasarımının ve Şirketler İçin Önemi 

Bu materyalleri markanın reklamını yapmak amacı ile son ve teknik kullanıcıları bilgilendirme amacı ile de hazırlanabilmektedir. Katalog, broşür ve el ilanlarına oranla daha fazla teknik veriyi ve içeriğe içerisinde barındırmaktadır. Bu nedenle el ilanı ya da broşür tasarımlarına nazaran daha fazla sayfa sayısına sahiptirler. Bu tür tasarımları kullanılacakları alanlara göre farklı ebatlarda ve içeriklerle hazırlanabilmektedir.

 

Gerekli durumlarda bir markanın üretmekte olduğu ürünlerin hepsine ayrı ayrı olmak suretiyle de tasarlanır. Kurum, kuruluş ya da markaya ait her hangi bir ürünün tanıtımı amacı ile kullanılan basılı evrakların topluluğudur da diyebiliriz. Tanıtımdan ziyade kullanıcıyı veya son kullanıcıyı bilgilendirmek amaçlıda kullanılmaktadır. Amaçlanan hizmete ve kullanılacağı şekle göre bu durum çeşitlilik göstermektedir. Ebat konusunda kataloğu tasarlayan ajans ya da tasarımcının kararı doğrultusunda standart ölçülerin dışına çıkılarak daha dikkat çekici çalışmalar elde edilebilir. Hazırlanan tasarımı başarılı kılacak noktalardan bir tanesi de elde edilmiş baskı kalitesi ve iyi kâğıt seçimidir.

Katalog Tasarım ve Baskı

Biz Dijital Tasarım Atölyesi | Herkeseyardım, hazırladığımız tasarım çalışmalarının baskı süreci ile de profesyonel olarak ilgilenmekteyiz. Kullanılacak kâğıt seçiminden katalog üzerine uygulanacak tekniklerin takibini ve işlem kalitesi takibini yapmaktayız. Bu sayede hazırladığımız ve sunduğumuz tasarımların %95 renk uyumu ile teslimini gerçekleştirebiliyoruz.

 

Hazırlanılan tasarımların baskıları farklı şehirlerde yapılacak ise bu konuda titizlikle dikkat ettiğimiz noktalar  baskı teknikleri, matbaa makinesi, deneyimsiz baskı operatörü, kullanılan boyaların kalitesi gibi ve daha bir çok noktasına dikkat edilerek sizlere kötü bir iş elde etmemeniz için hassasiyet ile araştırıp, en iyisini sunmak için çalışmalar yapmaktayız.

 

Bu gibi konularda da sizeere profesyonel destek ve danışmanlık hizmeti de sağlayabiliyoruz.

 

Yanlış yapılan kâğıt seçimleri ve uygulanan tekniklerden dolayı kataloglar dayanıksız bir yapıda olabiliyor.

 

Bunun önüne geçmek için tasarım sayfa adetine göre doğru kağıt seçimi konusunda yardımcı olabilir ve iş takibini gerçekleştirebiliriz. Renklerin baskıda doğru çıkması için kullandığımız monitörlerin renk kalibrasyonunu düzenli olarak gerçekleştirmekteyiz.

Aylık düzenli olarak çalıştığımız matbaalardan baskı örnekleri alarak gördüğümüz renklerle elde ettiğimiz baskı kalitesini kıyaslıyoruz.

Özel Kesim Katalog Tasarım

İhtiyaçlarınız göz önünde bulundurularak özel kesim teknikleri uygulanarak da hazırlanılabilir. Özel bıçak kesimi ile hazırlanılan kataloglar markanızı ve şirketinizin daha prestijli görünmesine olanak sağlamaktadır. Özel kesim tekniği uygulanan tasarımların baskı süreçleri normal standart tasarımlara nazaran daha uzun bir işçilik sürecine maruz kalmaktadırlar. Aynı zamanda bu tarz tasarımlara lak, mat selefon, parlak selefon, gofre, altın yaldız ve gümüş yaldız gibi işlemleri uygulamakta mümkündür.

Bu tarz işlemlerin tasarımda uygulanması kataloğu daha çekici ve uzun ömürlü kılma yöntemlerinden bazılarıdır.

Katalog Tasarım Hazırlarken Bilinmesi Gerekenler

Benimsenmesi gerekecek ilk fikir, kataloglar marka ve şirketlerin kullandıkları tanıtım materyalleridir.

Doğru ve kaliteli tasarlanmış çalışmalar ile direkt olarak satışa etki edecek ve doğrudan satışı tetikleyecek faktörleri de içerisinde barındırabilir. Bunu sağlamak için hazırlanılacak tasarımlara dışarıdan konu ile alakasız bir kişi gibi yaklaşmak gerekir.  

Kataloğu elinize aldığınızda size ne gibi faydalar sağlıyor ve o tasarımda neler ararsınız. Bunların tespitini doğru yapıp iyi yapılmış bir sağlama ile tasarım aşamasına başlanmalıdır.  değerlendirmelisiniz.

Kullanılan Fotoğraflar ve Bütünlük

Katalog tasarımınızda kullanacağınız fotoğrafların netlik ve çözünürlükleri önemli bir konudur. Mevcut ürünleriniz ya da tanıtımını yapacağınız hizmeti temsil eden fotoğrafların temiz bir görüntüsünü alabilmek için, profesyonel çekilmiş resimler kullanmalısınız.

 

Düşük çözünürlük değerlerine sahip resimler baskı aşamasında kötü çıktı almanıza neden olabilir.

 

Ürün ağırlıklı tasarımlarınız için, Dijital Tasarım Atölyesi | Herkeseyardım ailesi olarak ürün, katalog, model, manken, iç ve dış çekimlerin yanı sıra endüstriyel fotoğraf çekimi konusunda bizlerden profesyonellerden destek alabilirsiniz.

 

Çekilen ürün fotoğraflarının tasarım aşamasına geçmeden önce ham ( *.raw ) olarak her ürün fotoğrafının teker, teker rötuş işleminin ve renk düzenlemelerini yapmaktayız.

Katalog  Hazırlama İşleminde Yazı Tipi Seçimi

Katalog hazırlama sürecinde yazı tipi seçiminde tek tip veya birden fazla font ailesi kullanarak istenilen görsede vurguyu öne çıkartabilirsiniz.

Bu durumda tasarımcı yapacağınız tipografi seçimi net, rahat okunabilir ve algılanabilir bir font ailesi seçerek oluşturacaktır. 

Eğer şirketin hali hazırda kullanmakta olduğu kurumsal font ailesi varsa, o font ailesi kullanılmaktadır.

Seçtiğimiz font ailesinde olması gereken yazı tipi çeşitleri ise başlık, alt başlık ve genel metinlerde kullanılmak üzere anlatımı yapılacak konu için font seçenekleri yapılır.

 

Eğer kendinize ait bir yazı tipi belirlemek isterseniz bunu ücretsiz yazı tipi ve font aileleri için Google fonts’un sitesinde yer alan yazı tiplerini inceleyerek, tasarımınızda yer verilmesi gereken fontu sizde belirleyebilirsiniz.

***Çalışmanızın hangi türe bağlı kalarak tasarlanması konusunda kararsız durum içindeyseniz, bizden destek alabilirsiniz.***
bottom of page