top of page
Son dakika... Dijital dünya hakkında içeren güncel haber ve bilgileri sizlerle paylaşıyorum.

Sosyal Medya YönetimiSosyal Medya Nedir?


Sosyal medya kişilerin karşılıklı olarak birbirleriyle etkileşim sağladıkları medya sistemidir. Bilgi toplulukları, eğlendirme, bilgilendirme, hizmet sektörü, eğitim konularını kapsayan geniş bir ağı bulunmaktadır. Uygulamalar sayesinde karşımıza işitsel ve görsel olarak çıkmaktadır. Geleneksel medya platformlarıyla karşılaştırıldığında sürekli canlılık halinde olan bir platformdur. Böylelikle gazete, TV ve diğer platformlardan en büyük farklı eş zamanlı bilgi paylaşımının yapılıyor olmasıdır.


Sosyal Medya "Neden" Önemlidir?


 • Web sitelerinin trafiği sosyal medya sayesinde %91 artabiliyor. Böylece daha ilgili bir hedef kitleye ulaşma ihtimali %71 artıyor.

 • Sosyal medya ve bloglar, Türkiye’de aktif internet kullanıcılarının yaklaşık %63’sine ulaşıyor. (51 milyona yakın)

 • Facebook kullanıcılarının %20’si reklamlardan ve orada gördükleri yorumlardan dolayı bir şey satın alıyor.

 • Twitter kullanıcılarının %67’sinin, takip ettikleri markaları satın alma olasılığı daha yüksek oluyor.

 • B2B işletmeleri LinkedIn kullanarak, müşteri ediniminde %61 başarı oranı ile karşılaşıyor.Sosyal Medya Yönetimi Neden Önemlidir?

Sosyal medya, şirketlerin ve markaların, doğru ve etkili bir marka imajı oluşturmalarına, daha geniş bir hedef kitlesi edinerek olumlu izlenimi artırmaya ve yeni fırsatlar yaratmaya yardımcı önemli bir dijital mecradır. Profesyonel kişiler tarafından yapılan sosyal medya yönetimi sayesinde;

 • Yapılan reklamlar sayesinde markalar daha fazla tanınma şansı yakalar. Böylelikle kısa zamanda istenilen hedef kitleye ulaşılması sağlanır.

 • Ulaşılan kitle sayesinde kazanç artışı olur

 • Doğru içerik yönetimiyle sayfalar daha kaliteli ve çekici hale gelir.

Profesyonel Yöneticilerin Sosyal Medya Yönetimi Yaparken Dikkat Ettiği Unsurlar

 • Hedef kitle analizi.

 • İçerik üretimi.

 • Rakip analizi.

 • Marka geliştirme ve konumlandırma.

 • Sosyal medya reklamları.

Hedef Kitle Analizi :


Sosyal medyada etkileşime başlamadan önce ulaşmak istediğiniz hedef kitle belirlenmelidir. Böylelikle etkileşime geçmek istenilen kişilere göre bir strateji belirlenerek ve markanın ihtiyaçları daha rahat karşılanır.

İçerik Üretimi :


Hedef kitleniz ve amacınıza uygun konuları temel alarak içerik üretiminin yapılması hedef kitleniz ile daha etkili iletişim kurmanızı sağlar. Bu nedenle iletişime geçeceğiniz mecranın doğasına ve teknik özelliklerine uygun içerikler üretmeniz sizi rakiplerinizden ayırır.

Rakip Analizi:


Rakiplerinizin yaptığı stratejileri kavrayabilirseniz, kendi eksikleriniz görebilir ve onların eksiklerini de belirleyerek daha doğru ilerleme kaydedebilirsiniz. Böylece sektörün tam bir değerlendirmesini yaparak iletişimde işinize yarayacak artıları daha rahat keşfedebilirsiniz.

Marka geliştirme ve Konumlandırma:


Markanız için en önemli gelişme nasıl bir yol izlediğinizle ve nereye varmak istediğinizi bilmek ile ilgilidir. Çünkü marka geliştirmeyi ve konumlandırmayı ne kadar iyi bilirseniz sosyal medyada kendinizi en iyi şekilde ifade edersiniz.

Sosyal medya reklamları:


Son zamanlarda işletmelerin büyümesine çok katkısı olan sosyal medya reklamları ile markanızın tanıtımını daha kolay yapabilir ve tüm kitlelere erişim sağlayabilirsiniz. Böylelikle doğru reklamlar ile hem maliyet açısından hem de rakiplerinizden önde olmanızı açısından fayda sağlar.

4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page